גשר בשיניים- שקוף, מחרסינה או מתכת

איתי הרצמן – צוות אסתטיקו, לפני 8 חודשים
זמן קריאה: 9 דקות
אנשים רבים סובלים משיניים לא ישרות ולא מסודרות ובמילים פשוטות- עקומות. בין 60-70% מבני הנוער יגיעו לאורתודנט בגיל ההתבגרות והיום גם מבוגרים פונים לתהליך של יישור שיניים. אף פעם לא מאוחר לסדר את הפה ולחייך חיוך גדול, בריא ואסתטי!
בחורה יפה מחייכת עם גשר בשיניים
משך הטיפול -
בין שנה לשלוש
טווח מחירים -
4,000₪ - 13,000₪
זמן החלמה -
מיד בסוף הטיפול
סוג הטיפול -
חיצוני

העידן הנוכחי מאופיין במגוון עצום של טיפולים אסתטיים מרחיקי לכת וגם לתחום רפואת הפה ויישור שיניים חדרו שיטות וטכנולוגיות מתקדמות. יש היום סוגים שונים של גשר בשיניים ליישור שיניים כמו למשל יש גשר שקוף, גשר חרסינה או מתכת.

כולם גם רוצים חיוך לבן בוהק ועושים ציפוי חרסינה לשיניים, לאחריהם יוצאים עם שיניים ישרות, מסודרות, מתואמות ולבנות כשלג. 

חיוך הוא אקט אנושי, טבעי ונעים המתרחש כל היום. כאשר אנו פוגשים אנשים חדשים ואחרים אנו מחייכים. אנו מחייכים לאנשים שאנו אוהבים, ומגלים נדיבות וחיבה גם באמצעות החיוך לאנשים זרים. אם כך- חשוב מאוד שהחיוך שלנו יחשוף גם רצון טוב אבל גם שיניים לבנות, ישרות ומסודרות.

במילים פשוטות: שיניים עקומות!

לתופעה של שיניים עקומות יש סיבות, חלקן תורשתיות. לעתים מדובר על בעיות בחניכיים או במנשכים שהחמירו עם הזמן או הזנחה בטיפולי שיניים ויישור עם גשר בשיניים עקומות.

שיניים עקומות מוגדרות כשיניים בולטות, צפופות מדי. כאלה שגדלו אחת על השנייה, חסר בשיניים. שיניים קדמיות בולטות בשל אימוץ מוצץ בגיל הינקות או דחיפת אצבע. שיניים צהובות או עם כתמים חומים- תוצאה של עישון רב שנים, נטילת תרופות, מחלות ועוד. 

מאוד לא נעים, מאוד לא אסתטי ובלתי מחמיא בעליל

הסיבות לכך עלולות להיות מנשך הפוך (פירוט בהמשך), פגמים תורשתיים. הזנחת טיפולי שיניים, אי טיפול בשיניים עקומות. סדקים, שברים, חסר שיניים, רווח גדול ועוד.

אחת הבעיות המולדות היא למשל כאשר הלסת קטנה מדי והשיניים הצומחות עליה גדולות ממנה ואין בה די מקום לכולן. אז הן מצטופפות זו ליד זו, מגובבות באי סדר בולט. בעיה נוספת היא "סגר צלבי"- מצב בו שן מהחניכיים התחתונות תבלוט מעל שן מהחניכיים עליונות, ויש בעיה של שיניים כלואות שלא בקעו בזמנן. גם  אובדן מוקדם של שיני חלב יוצר מצב של חוסר מקום לשיניים החדשות ועלול לגרום להן להצטופף ליד שיניים אחרות באי סדר בולט ומכוער.

רופאי שיניים אורתודנטים ממליצים לקחת ילדים לבדיקה אצל אורתודנט כבר בגיל 11-13, כדי לגלות אם יש בעיות שעלולות להחמיר עם הזמן ושניתן להתחיל לטפל בהן מוקדם, כדי למנוע את החמרתן. בגילאים הללו כבר ניתן להתקין גשר התחלתי אשר ימוקם על שיניים קדמיות, כדי לאפשר לשיניים הסמוכות לצמוח כיאות ולמנוע נזק בעתיד. 

מנשך הפוך- בעיה מורכבת!

אחת הבעיות המורכבות הידועות הדורשת יישור שיניים והתקנת גשר בשיניים, היא מנשך הפוך. מדובר על חוסר התאמה בגודל שתי הלסתות, מה שמוביל למצב שאי אפשר לסגור את הפה, ואז השיניים בולטות. הלסת התחתונה עלולה לסגור על העליונה, לסטות הצידה ולגרום לעקמומיות בשיניים. למצב הזה אגב מייחסים גם מציצת אצבע או דחיפת אצבע בינקות. זה עלול גם להתרחש על רקע של תורשה מולדת.

לדעת מומחים כבר בגיל שבע, שמונה יכול אורתודנט להבחין בבעיה של שוני בגודל הלסתות שגורמת לחוסר יכולת לסגור את השיניים כראוי, ולהעניק טיפול מתאים לילדים אשר יכוון את גדילת הלסתות לכיוון הסימטרי הנכון. טיפול כזה אמור להכין את הלסת כבר בגיל צעיר לתהליך של יישור שיניים והתקנת גשר בשיניים. עיכוב בטיפול או דחייה עלולים לגרום להחמרה בצפיפות ואי הסדר של השיניים ועד למצב בו נדרש ניתוח כירורגי.

תהליך הטיפול במנשך הפוך כולל מסכת פנים, פלטות נשלפות ובהמשך גשר בשיניים באמצעות סמכים – Brackets אותן קוביות קטנות שכל אחת מהן מונחת על כל שן והוא השלב האחרון בתהליך של יישור שיניים.

סוגי גשר בשיניים: גשר ממתכת אל חלד, גשר חרסינה  וגשר לינגואלי 

הגשר הקלאסי הכי ותיק הוא אותו גשר בשיניים עם סמכים (קוביות) ממתכת העשוי מפלדת אל חלד. הוא מורכב על השיניים יחד עם חוטים או גומיות אותם הרופא מזיז ומרפה לצורך הזזת כל שן למקום הרצוי. 

בנוסף יש גם גשר גם מחרסינה שהוא פחות בולט מהגשר המתכתי ובדרך כלל משתמשים בקוביות חרסינה בעלות צבע הדומה לצבען הטבעי של השיניים. 

היום גם נעשה שימוש בגשר לינגואלי נסתר. זהו גשר הנעשה בהזמנה אישית מיוחדת עבור המטופל, הסמכים מותקנים בצדן הפנימי של השיניים ולא עליהן וביניהן יעבור חוט מתכת אלסטי הקושר ומחבר בין כל הקוביות. 

גם השיטות להתקנת הגשר השתכללו ובמקום אותם חוטים וגומיות בולטים בין הסמכים, קובעים היום את הסמכים עם קליפסים ננעלים הנקראים: Self-Ligating Braces.

בסוג כזה של סמכים נוצר חיכוך מינימלי בין השיניים, המאיץ את תהליך תזוזת השיניים ובניית העצם. שיטה זו תורמת לשמירת ההיגיינה ומפעילה כוח סביר ועדין על השיניים. גשר בשיניים וגשר מחרסינה יכולים להיות גם מותקנים עם סמכים ננעלים. 

ישנם  גם טיפולי יישור שיניים בהן ממקמים את הסמכים בחלק האחורי של השיניים והן בלתי נראים. מדובר על גשר לינגואלי והוא נעשה בהזמנה אישית.  שיטה נוספת שחדרה בתחום של יישור שיניים היא שימוש בשתלים אורתודנטיים לצורך יישור שיניים.

והרי החדשות: יישור שיניים שקוף- אינויזליין? 

במשך שנים רבות אנשים רבים נמנעו מלהגיע לאורתודנט ולעבור טיפול של יישור שיניים משום שהם העדיפו להישאר עם שיניים עקומות מאשר להתקין את אותה פלטה- גשר בשיניים על שיניהם. במשך שנים יישור שיניים נעשה רק באמצעות גשר ממתכת שכלל קוביות זעירות – סמכים אשר הונחו על כל שן והתחברו ביניהם בחוטים או בגומיות בולטות. אכן מראה לא כל כך טבעי. 

מאז עברו הרבה מאוד פלטות תחת ידיהם של האורתודנטים ויש היום גשרים מסוגים שונים וגם גשר שקוף שהוא הלהיט הכי גדול היום של עולם יישור השיניים. 

יישור שיניים שקוף נעשה באמצעות קשתיות שקופות מותאמות אישית. לתהליך זה קודמת הכנת תוכנית אישית ליישור השיניים, בה נעזרים גם בהדמיית תלת ממד של השיניים ויוצרים "קיט" אישי של קשתיות אשר יש להחליפם במועדים שקובע הרופא לפי קצב התקדמות יישור השיניים. המטופלים מרכיבים פלטות שקופות בלילות, ניתן גם להמשיך את הטיפול ביום אבל מי שבוחר לא להתקינן במשך היום לא חייב. העובדה שהן יכולות להישלף בכל עת מסייעת על שמירת ההיגיינה של הפה במהלך הטיפול.  

שיטה זו נקראת אינויזליין והיא מבוקשת מאוד בקרב צעירים וגם מבוגרים שלא רוצים להתהלך עם גשר בולט בשיניים, אך לא מוותרים על תהליך של יישור שיניים.

חיוך מושלם אחרי גשר בשיניים

כמה זמן אורך יישור שיניים?

משך זמן יישור שיניים באמצעות גשר בשיניים הנו אינדיבידואלי. הזזת הסמכים על השיניים אמורה להפעיל כוח מכני אשר עובר לרקמה שמסביב לשיניים והופך לתגובה ביולוגית של ספיגה ובניית עצם. רק אז יכולה השן להתמקם במקומה החדש הרצוי.

לפיכך קצב תזוזת השיניים ובניית העצם, תלוי בקצב האישי במטבוליזם של העצם אצל כל מטופל לגופו של עניין וליתר דיוק לגופו של כל פה. התערבות הרופא נועדה לזרז את התהליך הביולוגי המתרחש אבל למטבוליזם יש את הזמן שלו.

כמה זמן לוקח לסגור רווח בשיניים?

בקצרה – תלוי.
אם נפרט קצת יותר, תלוי בסוג הטיפול ובחומרת המצב. אם החלטתם לעשות ציפוי חרסינה לשיניים אז מייד אחרי הטיפול הרווח יסגר! אם החלטתם ללכת על גשר או אינויזליין התהליך קצת יותר ארוך ויכול לנוע בין חצי שנה לשלוש שנים (למקרים מאוד קיצוניים).
בעזרת גשר פנימי או אינויזליין תוכלו לסגור את הרווח בשיניים בלי שאף אחד ידע שאתם בתהליך ישור שיניים!

ציפוי חרסינה לשיניים 

מי לא חולם על חיוך עם שיניים ישרות, מסודרות ולבנות כשלג. הנה זה קורה וגם זו אחת הבשורות בקדמת טיפולי האסתטיקה לשיניים. אנשים הסובלים משברים או סדקים בשיניים, פגמים, רווח בין השיניים, שחיקה או שיניים לא מסודרות בשל תאונה, פציעה, פגם מולד ועוד, יכולים היום לעשות טיפול אסתטי של ציפוי חרסינה בעלת השמות הנוספים: "פורצלן" או ציפוי קרמיקה. ציפוי חרסינה מצפה את השן הפגומה במרקם דק ועדין ומטשטש ומכסה על הפגמים. זהו תהליך בו מעצבים את השיניים כך שהן תיראנה ישרות, מסודרות, מתואמות וצחות כשלג.

תתאהבו בשיניים החדשות שלכם

גשר בשיניים – אז כמה זה יעלה לי?

עלות טיפול יישור שיניים והתקנת גשר בשיניים משתנים לפי כל סוג טיפול והחומר של הגשר. עלות קוביות על לסת אחת הוא בין 4,000-6000 ₪. מחירם של  סמכים ננעלים על שתי הלסתות יכולים לעלות בין 7,000-12,000 ₪.

סמכים שקופים על לסת אחת יכולים לעלות בין 5,000-7000 ₪ וסמכים שקופים לשתי הלסתות יעלו בין 8,000-13,000 ₪. 

עלות ציפוי חרסינה לשן בודדת יכול לנוע בין 500 -3000 ₪ כאשר הוא נעשה בדרך כלל על כ- 4-8 שיניים קדמיות. 

הכל מתחיל בביקור אצל רופא שיניים אורתודנט!

בטרם מתחילים בתהליך של יישור שיניים  באמצעות גשר בשיניים יש צורך להגיע לבדיקה קלינית ויש לעשות זאת רק אצל רופא שיניים בעל התמחות באורתודנטיה. אתם תעברו בדיקה קלינית וגם תצטרכו לעשות צילומי שיניים מזוויות שונות אשר יספקו לרופא תמונת מצב של השיניים שלכם. 

יישור שיניים הוא תהליך מותאם אישית. לכל אחד יש את המנשכים שלו, הלסת שלו ומאידך גם את הבעיות הספציפיות לו. 

תפקידו של האורתודנט הוא להציע לכם תוכנית טיפול שתניב בסופו של דבר שורת שיניים יפות, לבנות ומסודרות. חיוך מושלם בדיוק כמו שאתם רוציים.

תוך כמה זמן מיישרים את השיניים עם גשר בשיניים?

בקצרה, בין שנה לשלוש שנים
בפירוט, משך זמן יישור שיניים באמצעות גשר בשיניים הנו אינדיבידואלי. הזזת הסמכים על השיניים אמורה להפעיל כוח מכני אשר עובר לרקמה שמסביב לשיניים והופך לתגובה ביולוגית של ספיגה ובניית עצם. רק אז יכולה השן להתמקם במקומה החדש הרצוי.
אצל כל אדם תהליך זה לוקח פרק זמן שונה.

כמה עולה לעשות גשר בשיניים?

עלות טיפול יישור שיניים והתקנת גשר בשיניים משתנים לפי כל סוג טיפול והחומר של הגשר. עלות קוביות על לסת אחת הוא בין 4,000-6000 ₪. מחירם של  סמכים ננעלים על שתי הלסתות יכולים לעלות בין 7,000-12,000 ₪.
סמכים שקופים על לסת אחת יכולים לעלות בין 5,000-7000 ₪ וסמכים שקופים לשתי הלסתות יעלו בין 8,000-13,000 ₪. 
עלות ציפוי חרסינה לשן בודדת יכול לנוע בין 500 -3000 ₪ כאשר הוא נעשה בדרך כלל על כ- 4-8 שיניים קדמיות. 

מה זה גשר בשיניים?

הגשר הקלאסי הכי ותיק הוא אותו גשר בשיניים עם סמכים (קוביות) ממתכת העשוי מפלדת אל חלד. הוא מורכב על השיניים יחד עם חוטים או גומיות אותם הרופא מזיז ומרפה לצורך הזזת כל שן למקום הרצוי. 
בנוסף יש גם גשר גם מחרסינה שהוא פחות בולט מהגשר המתכתי ובדרך כלל משתמשים בקוביות חרסינה בעלות צבע הדומה לצבען הטבעי של השיניים. 
היום גם נעשה שימוש בגשר לינגואלי נסתר. זהו גשר הנעשה בהזמנה אישית מיוחדת עבור המטופל, הסמכים מותקנים בצדן הפנימי של השיניים ולא עליהן וביניהן יעבור חוט מתכת אלסטי הקושר ומחבר בין כל הקוביות. 

האם בשביל לעשות גשר בשיניים צריך הרדמה?

לא.
במהלך הטיפול לא עושים הרדמה.
בנוסף, הטיפול עצמו הוא לא כואב ובדרך כלל לא מרגישים כלום מעבר לקצת אי נוחות במהלך

כמה זמן לוקח לסגור רווח בשיניים?

בעזרת ציפוי חרסינה – תוצאות מיידיות!
בעזרת גשר או אינויזליין – בין חצי שנה לשלוש שנים לתוצאות מלאות, ניתן לראות תוצאות חלקיות יותר מהר.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
itay hertzman

איתי הרצמן

כתב מוביל בתחום האסתטיקה והביוטי – מומחה במחקר בתחום הפלסטיקה, הסרות שיער וטיפולי שיניים
לפרופיל הלינקדאין שלי

עשוי לעניין אותך גם

על מה אנחנו מדברים

צוות המומחים שלנו כאן כדי לסייע לכם. צרו קשר עכשיו ואנו נדאג שאחד המומחים שלנו יחזור אליכם בהקדם

השאירו פרטים לשיחת יעוץ

מלאו פרטים או חייגו והיועצים שלנו יחזרו אליכם מיד לשיחת יעוץ ללא עלות

גשר בשיניים

רוצה שנחזור אלייך עם כל הפרטים?

לאחת המרפאות המובילות בתחום יש מבצע יחודי רק ללקוחות אסתטיקו!

רוצה שנחזור אלייך עם כל הפרטים?