גשר בשיניים- כל הסיבות, התשובות והמחירים!

אנשים רבים סובלים משיניים לא ישרות ולא מסודרות ובמילים פשוטות- עקומות. בין 60-70% מבני הנוער יגיעו לאורתודנט בגיל ההתבגרות והיום גם מבוגרים פונים לתהליך של יישור שיניים. אף פעם לא מאוחר לסדר את הפה ולחייך חיוך גדול, בריא ואסתטי!
בחורה יפה מחייכת עם גשר בשיניים
משך הטיפול -
בין שנה לשלוש
טווח מחירים -
4,000₪ - 13,000₪
זמן החלמה -
מיד בסוף הטיפול
סוג הטיפול -
חיצוני

התופעה של שייניים עקומות היא שכיחה מאוד בקרב ילדים ומבוגרים. לא כל מי שבעל שיניים עקומות מעוניין ליישר אותן ולעתים יש שמרגישים שהן אפילו יוצרות מראה ייחודי. עבור מי שכן מעוניין ליישר את השיניים בין אם משיקול אסתטי או רפואי, קיימת האפשרות של גשר בשיניים. ישנם לא מעט סוגים של גשר שיניים שמתאימים לכל מטופל ומומלץ להגיע לפגישת ייעץ עם אורתודנט ולקבל את כל המידע הרלוונטי.  

מה גורם לשיניים לצמוח בצורה עקומה?

בעיות בשיני חלב

שיני חלב ושיניים יכולות לצמוח בזווית עקומה ופעמים רבות זה מתרחש כאשר שיני החלב קטנות מדי בשביל למלא את שטח החניכיים הקיים שמיועד עבור אותה שן. הרגלים כמו מציצת אגודל או מוצץ שנמשכים מעבר לתקופה המומלצת יכולים גם כן לגרום לצמיחה עקומה של השיניים ודחיפתן החוצה. גנטיקה גם היא גורם שמשפיע אך חשוב לזכור שגם אם שיני החלב עקומות, הדבר לא מצביע על צמיחה עקומה של השיניים הקבועות. עם זאת, כאשר שיני החלב גדלות בצפיפות, מרבית הסיכויים שלשיניים הקבועות גם כן לא יהיו מקום לצמוח בזווית ישרה. שיני חלב עקומות יכולות להיות גם תוצאה של טראומה כתוצאה מנפילה או מכה שיגרמו לבסוף לצמיחה מלוכסנת של השיניים הקבועות. 

מנשך הפוך 

מנשך הפוך הוא מצב שבו הלסת העליונה בולטת מעבר לשיניים התחתונות. ישנם שלושה מצבים של מנשך הפוך – מצב שבו קיימת חפיפה קלה בין השיניים התחתונות לעליונות (המצב הכי שכיח), מצב שבו קיים הלסת העליונה בולטת מאוד ביחס ללסת התחתונה ומצב שלישי שבו דווקא הלסת התחתונה היא שבולטת מבין השיניים. הגודל של הלסת או השיניים הן שני פרמטרים שמשפיעים על שכיחות התופעה ומנשך הפוך יכול להיווצר כאשר קיים מעט או יותר מדי מקום בלסת עבור השיניים. מקרה של מנשך הפוך שלא מטופל יכול לגרום לצמיחה עקומה של השיניים . אצל ילדים, שימוש יתר בבקבוק או שימוש מתמשך במוצץ עלולים לגרום לדחיפת הלשון אל החלק האחורי של השיניים ולגרום למנשך הפוך. אצל מבוגרים, כסיסת ציפורניים ולעיסה של עפרונות או עטים יכולה לגרום למנשך הפוך. 

גשר בשיניים כפתרון מנשך הפוך

גשר בשיניים לרוב יפתור בעיות של מנשך הפוך ובשלב הבדיקות וההערכות שיעשו על ידי האורתודנט, ניתן יהיה לקבוע את הסיבה ולאחר מכן לחב סמכים לקשת העליונה והתחתונה בשיניים. חוט הקשת שיחובר  יישר את השיניים ושלב הבא, האורתודנט יוסיף גומיות אלסטיות קטנות על מנת להזיז את הלסת למיקום הנכון עד לקיבועה. את הרצועות מתקינים על התושבת למעלה ולמטה על מנת לאפשר לשיניים ולסת לזוז למיקום הנכון. את הרצועות מסירים לפני צחצוח השיניים, אכילה ושתייה. על מנת להפעיל לחץ קבוע, יש לענוד את הרצועות כל הזמן ולהימנע מהסרתם עד כמה שניתן על מנת להימנע גם מכאב מיותר. בשלב האחרון של הטיפול, ייעשה שימוש בחוט קבוע על מנת לשמור על השיניים במבנה התקין הקיים. 

סוגים שונים של גשר בשיניים

גשר שקוף בשיניים

אנשים בוגרים שמחליטים על גשר עבור פתרון לשיניים עקומות מעדיפים לבחור באפשרות של גשר שקוף בשיניים כיוון שהמראה של גשר מתכת הוא לא מאוד אסתטי. המראה של גשר שקוף מאפשר למטופלים לשמור על המראה הטבעי של הפה. גשר ממתכת נוטה להיות מאוד בולט ומטופלים לעיתים נמנעים מלצאת מהבית כיוון שמרגישים שלא בנוח. גשר לבן או שקוף בשיניים עשוי מסוגרים מחומרים שונים כמו פורצלן, פלסטיק או קרמיקה. בעבר, היה נהוג להשתמש בסוגריים וחוט מתכת אך כיום החוטים גם כן עשויים מחומר שקוף שמונע מאנשים להבחין בקיומו של הגשר. 

גשר הפוך

בדומה לגשר שקוף,  לא ניתן להבחין בגשר הפוך כיוון שהוא מקובע אל החלק האחורי של הפה, מוצמד לשיניים וקרוב יותר ללשון. את כל החלקים המרכיבים גשר הפוך כמו החוטים, הסוגרים והרצויות האלסטיות מרכיבים על הצד הפנימי של השיניים כך שניתן לראות אותם רק כאשר פותחים את הפה לרווחה. ישנם מחקרים שמצביעים על כך שרמת הכאב בהליך יישור שיניים שמתבצע באמצעות גשר הפוך גם נמוכה יותר. גשר הפוך גורם להכי פחות שינויים באורח החיים ולעיתים המטופל יידרש רק ללמוד כיצד לבחור במאכלים יותר רכים  וכיצד לבצע ניקוי יסודי של הגשר. גשר הפוך ניתן גם לייצר ולהתאים באופן אישי עבור כל מטופל באמצעות תוכנת מחשב מיוחדת שמסייעת לעצב ולייצר את הגשר.

גשר חרסינה לשיניים

אחד מסוגי הגשרים לשיניים השכיחים ביותר הוא גשר חרסינה לשיניים אשר עשוי מתחמוצת אלומיניום. כאשר משתמשים בגשר חרסינה לשיניים, הסוגרים שיכולים להיות עשויים מפלדת אל חלד, קרמיקה או כל סוג אחר מודבקים על גבי השיניים של המטופל וחוט קשת מחבר בין הסוגרים לבין הרצועות האלסטיות ומאפשר שליטה בתנועה של השיניים. גשר לחרסינה לשיניים הוא מאוד פופולארי כיוון שהוא פחות בולט ביחס אל גשר מתכת והסוגרים בהם משתמשים יכולים להיות שקופים או בגוון של שיניי המטופל. חוטי הקשת בהם משתמשים גם כן מגיעים במגוון גוונים שהופכים את הגשר לפחות בולט. יתרון נוסף של גשר חרסינה לשיניים הוא שניתן לעשות בו שימוש גם במקרים של רגישות ואלרגיות של המטופל. מטופלים עם אלרגיה לניקל יכולים לפתח דלקת עור קשה כתוצאה מתגובה אלרגנית וניתן להימנע מכך כאשר בוחרים באפשרות של גשר חרסינה לשיניים. גשר מסוג חרסינה מונע גם הצטברות רבה של לפרק על השיניים ומגן על השיניים מהצטברות של לכלוך וחיידקים. 

גשר קוביות

ישנם מספר סוגים של גשר קוביות אך הם כולם בנויים מחריץ שמחזיק את החוטים, ומעין ווים שבאמצעותם ניתן להחזיק קשרים או חיבורים אלסטיים. הקצוות של החוטים עוברים ומוחזקים דר צינורות כאשר תושבת הצינור שהיא שמחזיקה את החוט במקומו. לרוב נהוג להשתמש בסוגר לשיניים האחוריות כיוון שהגישה לאזור היא יחסית מוגבלת והלחץ שמופעל על האזור בעת הנשיכה הוא רב. תושבת הצינור מונעת את הצורך בקשירת חוטים נוספים והוא נשאר יציב במקומו. 

 גשר לשן אחת

ישנם מקרים שבהם רק שן אחת צומחת בזווית עקומה (לרוב לאחר טראומה כמו נפילה או מכה לאזור הפה) וגשר לשיניים יכול לעזור. עם זאת, חשוב לזכור שהגשר נחשב לפתרון עבור מקרים יותר נרחבים והמטופל ייאלץ לעבור את אותו תהליך של הרכבת גשר שכולל בדיקות שגרתיות ותחזוק הגשר מדי יום בין אם מדובר בשן אחת או במספר שיניים. עבור מטופלים שבכל זאת מחליטים על האפשרות של גשר לשיניים, מומלץ לשקול את האפשרות של גשר לשיניים ביום אחד. האפשרות הזו מציעה למטופלים לקבל את אותה תוצאה איכותית במשמעותית פחות זמן וההפרשים בעלויות הם לא כה מהותיים. 

כמה זמן לוקח לעשות גשר בשיניים?

במרבית מן המקרים לוקח כשנה לסיים הליך של יישור שיניים באמצעות גשר אך ישנם מקרים שבהם נדרשים רק מספר חודשים ולעומתם מקרים יותר מורכבים שמצריכים טיפולים ליישור שיניים למשך כשלוש שנים עד אשר מגיעים לתוצאות הרצויות. יישור שייניים מותאם באופן ייחודי לכל מטופל ולכן קשה לאמוד במדויק את משך הזמן שייקח להגיע לתוצאה האופטימלית. הגורמים שיכולים להשפיע הם גיל המטופל, מורכבות המקרה, סוג הטיפול שנבחר והקפדה על ההנחיות שניתנות למטופל על ידי האורתודנט. כיוון שכיום קיימים לא מעט סוגי גשרים וטיפולים, משך זמן הטיפול בכל אחד מהם יכול להשתנות. כאשר מדובר במטופל צעיר, התוצאות לרוב מושגות בזמן קצר יותר כיוון שהלסת עדיין במגמת צמיחה וקיימת באזור יותר גמישות. התהליך אצל מבוגרים לעומת זאת הוא ארוך יותר ובמידה ומדובר גם במקרה מורכב, משך זמן הטיפול עד ליישור השיניים יהיה ארוך יותר. הקפדה של המטופל על ההנחיות היא לא פחות חשובה ויש לעקוב אחר כל ההוראות שניתנו על ידי האורתודנט בין אם מדובר בהימנעות ממאכלים מסוימים, שמירה על היגיינת הפה וניקוי יסודי של הגשר.

ציפוי חרסינה לשיניים

ציפוי חרסינה מרכיבים על שטח הקדמי של השיניים על מנת לשפר את המראה שלהן. הציפוי מגיע בגוונים שונים וניתן באמצעותו לשנות את הצבע, אורך, גודל והצורה הכללית של השיניים. ציפוי חרסינה לשיניים הוא אחת הדרכים לטפל במקרים שבהן הגוון של השן משתנה בגלל טיפול שורש, סתימות, שחיקה של השיניים וכתמים שנוצרים לאחר שנים כתוצאה מצריכת קפאין גבוהה או עישון. ציפוי חרסינה לשיניים יכול גם לטשטש מרווחים בין השיניים או ליצור מראה אחיד של השיניים. 

גשר בשיניים – אז כמה זה יעלה לי?

עלות טיפול יישור שיניים והתקנת גשר בשיניים משתנים לפי כל סוג טיפול והחומר של הגשר. עלות קוביות על לסת אחת הוא בין 4,000-6000 ₪. מחירם של סמכים ננעלים על שתי הלסתות יכולים לעלות בין 7,000-12,000 ₪. סמכים שקופים על לסת אחת יכולים לעלות בין 5,000-7000 ₪ וסמכים שקופים לשתי הלסתות יעלו בין 8,000-13,000 ₪. עלות ציפוי חרסינה לשן בודדת יכול לנוע בין 500 -3000 ₪ כאשר הוא נעשה בדרך כלל על כ- 4-8 שיניים קדמיות.

תוך כמה זמן מיישרים את השיניים עם גשר בשיניים?

בקצרה, בין שנה לשלוש שנים
בפירוט, משך זמן יישור שיניים באמצעות גשר בשיניים הנו אינדיבידואלי. הזזת הסמכים על השיניים אמורה להפעיל כוח מכני אשר עובר לרקמה שמסביב לשיניים והופך לתגובה ביולוגית של ספיגה ובניית עצם. רק אז יכולה השן להתמקם במקומה החדש הרצוי.
אצל כל אדם תהליך זה לוקח פרק זמן שונה.

כמה עולה לעשות גשר בשיניים?

עלות טיפול יישור שיניים והתקנת גשר בשיניים משתנים לפי כל סוג טיפול והחומר של הגשר. עלות קוביות על לסת אחת הוא בין 4,000-6000 ₪. מחירם של  סמכים ננעלים על שתי הלסתות יכולים לעלות בין 7,000-12,000 ₪.
סמכים שקופים על לסת אחת יכולים לעלות בין 5,000-7000 ₪ וסמכים שקופים לשתי הלסתות יעלו בין 8,000-13,000 ₪. 
עלות ציפוי חרסינה לשן בודדת יכול לנוע בין 500 -3000 ₪ כאשר הוא נעשה בדרך כלל על כ- 4-8 שיניים קדמיות. 

מה זה גשר בשיניים?

הגשר הקלאסי הכי ותיק הוא אותו גשר בשיניים עם סמכים (קוביות) ממתכת העשוי מפלדת אל חלד. הוא מורכב על השיניים יחד עם חוטים או גומיות אותם הרופא מזיז ומרפה לצורך הזזת כל שן למקום הרצוי. 
בנוסף יש גם גשר גם מחרסינה שהוא פחות בולט מהגשר המתכתי ובדרך כלל משתמשים בקוביות חרסינה בעלות צבע הדומה לצבען הטבעי של השיניים. 
היום גם נעשה שימוש בגשר לינגואלי נסתר. זהו גשר הנעשה בהזמנה אישית מיוחדת עבור המטופל, הסמכים מותקנים בצדן הפנימי של השיניים ולא עליהן וביניהן יעבור חוט מתכת אלסטי הקושר ומחבר בין כל הקוביות. 

האם בשביל לעשות גשר בשיניים צריך הרדמה?

לא.
במהלך הטיפול לא עושים הרדמה.
בנוסף, הטיפול עצמו הוא לא כואב ובדרך כלל לא מרגישים כלום מעבר לקצת אי נוחות במהלך

כמה זמן לוקח לסגור רווח בשיניים?

בעזרת ציפוי חרסינה – תוצאות מיידיות!
בעזרת גשר או אינויזליין – בין חצי שנה לשלוש שנים לתוצאות מלאות, ניתן לראות תוצאות חלקיות יותר מהר.

itay hertzman

איתי הרצמן

כתב מוביל בתחום האסתטיקה והביוטי – מומחה במחקר בתחום הפלסטיקה, הסרות שיער וטיפולי שיניים
לפרופיל הלינקדאין שלי

לקפוץ חזרה לאחד הנושאים

עשוי לעניין אותך גם

שיחת יעוץ חינם

מלאי פרטים או חייגי והיועצים שלנו יחזרו אליך מיד לשיחת יעוץ ללא עלות

גשר בשיניים

רוצה שנחזור אלייך עם כל הפרטים?

מבצע לזמן מוגבל

רוצה שנחזור אלייך עם כל הפרטים?